دیالکتیکا
مدرسه زندگی آلن دوباتن

چرا خواندن نقل‌قول بزرگان آب در هاون کوبیدن است؟

خواندن سخنان بزرگان و پیروی از آن‌ها امروزه به یک سرگرمی تبدیل شده است؛ اما آیا صرف خواندن این تقل‌قول‌ها می‌تواند زمینه را برای تغییر و بهتر کردن زندگی ما ایجاد کند؟

در تخت نرم و راحتم دراز کشیده‌ام، دارم موزیک مورد علاقه ام را گوش می‌دهم و غرق در خوشی. در حال خواندن یکی دو مقاله، که از در و دیو مثل مور و ملخ نه مثل سوسک از زیر کابینت آشپزخانه‌ام در اینترنت هست. ناگهان یک پست در مورد نقل قول‌ها و جملات انگیزشی یک فرد بسیار مشهور و موفق (ما اسمش را از این به بعد سلبریتی می‌گذاریم) به چشمم می‌خورد. آه بدم نمیاد یکی یک نصیحت پدرانه‌ای بهم بکنه. بگه پسر پاشو کاراتو راست و ریست کن. نشین اینجا چمباتمه بزن.
منم که تشنه تغییر. نوک انگشتامو به نوشته تغییر‌آمیز نزدیک می‌کنم، وارد صفحه‌ای پر رنگ و لعاب می‌شم. رنگ بنفش تیره و صورتی روشن ترکیب جذابی رو درست کرده، با لیستی بلند بالا از جملات به ظاهر انگیزاننده و تسلی بخش مواجه می‌شم. می‌خوانمشان. از حق نگذریم خیلی ناب و پرمغزند. طوری که گمان می‌کنی صِرفِ خواندنشان تو را از این زندگی فکسنی نجات می‌دهد و می‌شود شاهزاده‌ای با یک اسب تک شاخ زندگیت که آمده تا تو را نجات دهد. اصلاً اینطور به نظر می‌رسد که نباید از زندگی ساده خودت خوشحال و راضی باشی. (توصیه می‌کنیم مقاله چرا داشتن یک زندگی معمولی هم می‌تواند عالی باشدرا مطالعه کنید.)
استیو جابز و شرکت اپل 
خیلی خب. جملات منطقی و تأثیر گذاری بودند. خدا پدر و ماردش را بیامرزد. پس از مدتی تصمیم می‌گیرم تغییری در عادات روزانه خود بدهم و کارهایی را که آن سلبریتی مادرمُرده (راست می‌گویم مادرش واقعاً مُرده بود!) گفته بود را انجام بدم. سخت است که کاغذی سفید در اتاقم پیدا کنم، از بس در همه جا یک چرت و پرتی نوشته‌ام. با این حال اما به سختی یک برگه پیدا می‌کنم.
در کاغذ، لیستی بلند بالا را به نگارش در می‌آورم و به خود قول می‌دهم که این کارها رو انجام بدم … بقیه داستان را همه ( شاید همه نه اما اکثراً) می‌دانند. نتیجه آن طوری نمیشه که گمان می‌کردم. یعنی جملات را می‌خوانی و شخمشان می‌زنی و الگوها را نصف و نیمه انجام می‌دهی ولی تغییری نمی‌بینی. با خودم فکر می‌کنم چقدر بدبختم من، حتی وقتی کسی راه و چاه رو هم به من می‌گه، باز هم از پس کاری برنمیام.

چرا خواندن نقل قول بزرگان به ما کمک نمی‌کند؟

اما دوباره فکر کردم…شاید مشکل از جای دیگر باشد. شاید مشکل از این جملات گول‌زننده و مشکل‌گشا! باشد. آخر اینها هیچ اطلاعی از وضعیت و شخصیت فردی من ندارند. فردی که آن را نوشته احتمالاً مدت ها قبل در شهری غریب می‌زیسته، با جامعه‌ای متفاوت و وضعیت اقتصادی بهتر و هزارتا تفاوت دیگه که با من و شرایطم کوچکترین سنخیتی ندارد.
بله همین است. من پس از مدتی آزمون و خطا و خواندن هزارتا جمله، ویدئو و پادکست انگیزشی و هر کوفت و زهر و مار دیگه‌ای که به حرکت وادارم کنه، به نتیجه‌ای ارزشمند درباره خود و زندگی‌ام می‌رسم که شاید بتواند رضایت خاطری هر چند کوچک برایم خلق کند.
هیچ شاهزاده نجات بخش با اسب تک شاخش در این داستان وجود نداره، هیچ قایق نجاتی توی دریای خروشان زندگی نیست، هیچ کس به نجاتت نخواهد آمد، چه دوست، چه خانواده و چه هیچ کس دیگری. از صبر کردن دست بردار.
نوشته امروزت قرار نیست دنیا را تغییر بده. هیچ شرکت بزرگی قرار نیست به تو زنگ بزنه که بری توش کار کنی. با خوندن یک متن، ویدئو و هر محتوای دیگه‌ای قرار نیست زندگیت از این رو به اون رو شه. صبر کردن برای انتخاب شدن، برای نجات، مزخرف ترین و ویران کننده ترین کار دنیاست.
در اینجا بود که دیدگاه من به زندگی تغییر کرد و من از نقش قربانی یک تراژدی بودن خلاص شدم. شاید از بس که بد بازی کردم از پروژه اخراج شدم. بهتر. اینطوری امید برای نجات از طرف دیگران را به قعر اقیانوس سپردم. اصلاً بعضی اوقات باید تنها حرف خودت را گوش دهی و زیر بار حرف هیج نویسنده،آدم مشهور و نخبه یا سلبریتی نروی. (مقاله چرا گاهی لازم است کتاب‌ها را زمین بگذاریم و خود بیاندیشیم در همین رابطه را مطالعه کنید.)
تلاش در زندگی 
در واقع تنها و تنها خود ما، با کارهایی که انجام می‌دهیم، هر چند کوچک و بی هویت و بی‌ارزش، می‌توانیم زندگی را از آن دریای طوفان مآبانه نجات بدیم. در طوفان غرق شو یا اینقدر شنا کن تا به خشکی برسی. منتظر یک تیم نجات با کلی تجهیزات همش خرافه ست. زندگی تیم نجاتی نداره. فقط باید شنا کرد. البته بدون در نظر گرفتن این احتمال که ممکنه یک کوسه از راه برسه و جان به جان‌آفرین تسلیمت کنه ! 
چرا خواندن نقل‌قول بزرگان آب در هاون کوبیدن است؟۱ min read
4.2 (84%) 10 votes

آنا ابنادی

نوشتن در باب زندگی و پیچیدگی‌هایش یکی از زیباترین و در عین حال دشوارترین کارهاست. شگفت‌انگیز است که بتوانی در یک مدرسه که هدفش بهبود زندگی فردی است بنویسی.

5 نظر

  • زندگی تو دورانی که همه دنبال بهتر شدن و بهتر دیده شدنن خیلی سخته، چون تو هم توی این ماجرا قربانی میشی و مجبوری این نقل قول را بخونی.

    • سلام! با اینکه قبول دارم خوندن این نقل قول ها تأثیر زیادی داره اما من به شخصه خوندنشون بهم کمکی نکرده. باید شروع کرد به عمل کردن و دنبال کردن چند صفحه انگیزشی در رسانه‌ها نه تنها کمکی نمیکنه بلکه باعث آشفتگی ذهنی رو هم زیاد میکنه.

  • نقل قول همان out of context fallacy است. ما جمله ای از یک بافت را جدا می‌کنیم و می‌پنداریم که حقیقتی در آن نهفته است. در حالی که آن جمله تنها در آن بافت معنی دارد

    • خیلی دیدگاه جالبیه محسن جان، ممنون که به ما گفتی.
      البته بیشتر نقل قول هایی که من تا به حال دیدم طوری نوشته شده بودن که به اصطلاح جهانشمول باشه و همه افراد بتونن ازش استفاده کنن.