دیالکتیکا
چطور از تنهایی لذت ببریم

جستارهایی در باب لذت از تنهایی

تنهایی از نظر خیلی‌ از افراد یک بیماری یا حالتی افسرده‌گونه است. آیا شما هم با این تفسیر موافقید یا اینکه معتقید تنهایی تاوانی است که باید برای شناختن خودمان بدهیم؟

از همین لحظه که شروع به خواندن این مقاله در مورد تنهایی می‌کنید باید بدانید که تنهایی یک بیماری نیست؛ بلکه نجاتی از روزمرگیتان است. جالب است بدانید که همه درمورد چگونگی ایجاد یک تاثیر خوب در مصاحبه کاری. روز اول دانشگاه. اولین قرار عاشقانه تان. روابط بین همکاران. دوستی وخلاصه اولین هر چیز حرف می‌زنند؛ اما دریغ از یک کتاب یا دکتری که به ما تنها بودن و مهم تر، لذت از آن را یادمان دهد. و اینکه تنهایی رسوایی نیست. انگ نیست. بلکه جرئت متفاوت بودن است. شاید شما از آن آدم‌های پر دل و جرئتی هستید که می‌خواهید با دل و جان زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید و معتقید برای آنکه با تمام ذرات وجودتان از نعمت‌های زندگی بهره مند شوید، باید فرصتی فراهم سازید تا فارغ از مشغله‌های ذهنی و حصار‌هایی که هنجار‌های اجتماعی برای محافظت از شما به دورتان کشیده‌اند، اعماق وجودتان را بکاوید.

چطور از تنهایی خود لذت ببریم

شاید شما هم عاشق طبیعت باشید. عاشق طبیعتی که دست نیافتنی باشد. آن طبیعتی که هیچ گاه فرصت لذت بردن از آن را نکرده‌اید. حس می‌کنید از چیزهایی غافل‌اید و اینکه این حس هم برایتان ناشناخته است. واقعا بدتر از این هم می‌شود؟ بله. با کمی فکر د‌رمی‌یابید که در عصرها، فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف آدم هایی بوده‌اند که این حس شما را داشته‌اند؛ اما از آن به نحوی استفاده کرده اند. نیچه، پیکاسو، صادق هدایت و … شاید شما به اندازه کافی تنها نبودید تا در تنهایی این آدم‌های تنها را بشناسید. شاید هم وقت تنها بودن نکردید.

اما این به این معنی نیست که دوستان زیادی نداشته باشید. دوستانی ارزشمند اما محدود که حرفت را گوش می‌دهند. دوستانی که از لذت صحبت با آنها سرعت پلک زدن تان کم می‌شود و نگاهتان سرشار از علاقه. دوستی همچنان یکی از ارزش های بنیادی زندگی به شمار می‌رود. هیچ کدام از این دوستی‌ها نه سنخیتی با تنهایی داشته و نه بهبود دهنده آن بوده اند. پس باید بدانید که تنهایی به این معنی نیست که ممکن است عاقبت به یک قاتل زنجیری بدل شوند. نه. کاملاً برعکس. شاید من حتی بیشتر از هرکس دیگری بتوانید از زندگی لذت ببرید. کسی چه می‌داند. شاید شما هم یک روز پیکاسوی دنیای ساکت خود شوید. در واقع تنهایی به شما کمک می‌کند که با خودتان دوستی بیشتری نشان دهید و خود را بیشتر بشناسید.

یادم می‌آید، وقتی که هنوز با تنهایی خود خو نگرفته بودم و برای آن خودم را مواخذه می‌کردم، تصمیم گرفتم بخشی از زندگی ام را وقف آزمایش برخی عقاید و نظریات در زمینه سکوت و تنهایی کنم. نتیجه این همه آزمایش چه شد؟ خب برایتان می‌گویم. در کمال تعجب دیدم که عاشق سکوتم. با خلق و خویم سازگار بود. هرچه سکوت بیشتر میشد من هم حریص تر میشدم. آن قدر دنبال سکوت گشتم تا اینجا را پیدا کردم. این صفحه ی سفید و ساکت و خلوت که منتظر بود با کلمه‌های من ذهن بعضی از شما را شلوغ تر کند.

کلمه ای در انگلیسی هست به نام Solitude که نوعی خوش خیم از تنهایی است و دیگر آن معنی منزجر کننده کلمه‌ی Lonliness را ندارد. خیلی خوشحالم که در دایره لغت محدود زبان های ما بعضی اوقات کلماتی پیدا می‌شود برای احساساتی که بیان کردنشان سخت است. منظور من از تنهایی این نوع گونه تسلی‌بخش است. نوعی از تنهایی که می‌تواند مثمر ثمر و آزادی بخش باشد و شما را به خود واقعیتان نزدیک تر کند.

بگذارید در آخر شما را با واقعیتی مواجه کنم; واقعیتی که ممکن است همه از آن فرار کنند و انتظار شنیدن اش را نداشته باشند. زیرا ما با تنهایی مشکل فرهنگی جدی ای داریم. تنها بودن در جامعه امروز سوال بسیار مهمی را در ارتباط با هویت و سلامت ما مطرح می‌سازد. اما قبل از اینکه این مقاله را به پایان برسانم لازم است شما را با سوالی مبهم تنها بگذارم ! سوالی که هم ذهن من و هم دوستداران تنهایی زیادی را به خود مشغول کرده است.

چطور ممکن است در دنیایی نسبتا پررونق و توسعه یافته زندگی کنیم که دست کم از لحاظ فرهنگی بیش از هر زمان دیگری در تاریخ برای استقلال، آزادی فردی، رضایت از زندگی، حقوق بشر و مهم تر از همه، فردگرایی ارزش قائل است، اما افراد مستقل، آزاد و خرسند از زندگی، از تنها بودن وحشت داشته باشند؟

جستارهایی در باب لذت از تنهایی۱ min read
2.7 (53.33%) 6 votes

آرش نقدی

نوشتن درمان من است. چه وقتی کسی آن را بخواند چه نخواند، چه وقت بدانم چه می‌نویسم و چه وقت ندانم. نوشتن تجلی بخش تغییری است که دوست دارم در جهان شاهدش باشم.

3 نظر

  • من تو تنهایی چیزای زیادی یاد گرفتم. با اینکه خیلی از افراد دید منفی و بیمارگونه ای به تنهایی دارن، فک کنم توی تنهایی آدم به خودآگاهی خوبی میرسه که خیلی ممکنه مفید باشه. با این حال اما ما نمیدونیم توی تنهایی خودمون باید چیکار کنیم که به درد زندگیمون بخوره و بیشتر اوقات با انجام دادن کارهای بی هدف تنهایی خودمون و از خودمون میگیریم.

    • موضوع مقالات از ویدئو های مدرسه زندگی گرفته شده ولی بیشتر نوشته ها با دیدگاه های آلن دو باتن و تجربه های نویسنده ترکیب شده