دیالکتیکا

درباره دیالکتیکا

  • مدرسه زندگی دیالکتیکا

دیالکتیکا یعنی چی؟

دیالکتیک یکی از ابزارهای فلسفه و به معنی تضاد در مورد نقطه نظرات متفاوت است. این ویژگی در طول تاریخ بشر، همواره به انسان‌ کمک کرده که راه خود را از چاه تشخیص دهد و آشفتگی‌های ذهنی و روانی خود را از طریق زندگی تحلیلی کاهش دهد. البته عقل انسان به هیچ وجه عنصری بی عیب و نقص نیست و صرف تفکر در باب زندگی، رضایت خاطر ما را نمی‌آفریند.

با این حال اما، برای داشتن یک زندگی آرام و لذت‌بخش، نه به پول و نه چیز گران‌مایه دیگری، بلکه به ذهنی کنجکاو نیاز داریم، ذهنی که سوال برانگیزد و هر باوری را به صرف عُرف بودن نپذیرد. در همین راستا، لازم است در زندگی پیوسته به دیالکتیک و تفکر در مورد تضادهای فکری متفاوت برپردازیم.

مدرسۀ زندگی دیالکتیکا چه هدفی دارد؟

 زندگی انسان به طور میانگین تنها ۷۰۰٫۰۰۰ هزار ساعت به طول می‌انجامد! بنابراین در این مدت زمان محدود، باید مطمئن شویم ایده‌های زندگی رضایت‌بخش را پیدا کرده‌ایم. مدرسهٔ زندگی دیالکتیکا مدرسه‌ای مجازی برای بهبود و رشد سلامت روحی انسان‌ها است. در دیالکتیکا، موضوعات مختلف روانشناسی، فلسفه، هنر و ادبیات وارد زندگی روزمره می‌شوند و با طرح سوالاتی بنیادی، ما را به حل کردن مسائل جامع و روزمرۀ زندگی نزدیک‌تر می‌کنند.

ما در دیالکتیکا از پرسیدن سوال‌های بزرگ هراس نداریم؛ «معنی زندگی ما چیست؟»،«چطور می‌شود رابطه‌ای رضایت‌بخش داشت؟»، «آیا کار در عین حال که نیاز مالی را رفع کند، می‌تواند ما را از لحاظ روانی تسلی دهد؟» و سوالاتی بدین شکل، محتوای اصلی دیالکتیکا را تشکیل می‌دهند.

در واقع ما با طرح کردن این سوالات بنیادی سعی می‌کنیم به جوابی کاربردی‌تر برای خود و نه صرفاً مورد قبول عُرف جامعه برسیم. در همین راستا،همواره می‌کوشیم به بررسی موضوعاتی بپردازیم که هیچ‌گاه در مدرسه‌‌ و دانشگاه‌های آکادمیک مطرح نمی‌شوند. دیالکتیکا مدرسه‌ای است برای زندگی. مدرسه‌ای که فکر فرار از آن به نفعتان نیست!