دیالکتیکا
مدرسه زندگی آلن دو باتن چطور زندگی شما را متحول میکند؟

مدرسه زندگی آلن دوباتن چطور زندگی شما را متحول می‌کند؟

شاید تا به حال این پرسش ذهنتان درگیر کرده باشد که چرا برای زندگی هیچ مدرسه و محل تحصیلی وجود ندارد؟ این همه رشته های مختلف در مهندسی، پزشکی، مدیریت با گرایش های رنگین و جور واجور، اما دریغ از رشته های از قبیل روابط اجتماعی کاری، رفتار با همسر و آگاهی فردی! ( حتی اگر این سوال هنوز برایتان پیش نیامده، حالا زمان خوبی برای ورزش ذهنی است!)

شاید اولین دلیل منطقی برای عدم وجود چنین رشته‌هایی، علم غریزی انسان به این موضوعات باشد. به عبارت ساده تر، افراد بسیاری با فرض اینکه دانستن باید ها و نباید روابط اجتماعی در محل کار، دانشگاه و خانواده نیاز به آموزش ندارد، سر خود را در برف فرو می‌کنند و چنین نیازی را در خود می‌کُشند.

اما آیا مدرسه ای وجود دارد که بتواند بر مشکلات ریشه ای و شخصیتی ما دست بگذارد و تنها آن دسته از مسائلی را هدف قرار دهد که هر روز با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم؟

مدرسه زندگی آلن دوباتن

مدرسه زندگی آلن دوباتن سعی دارد همین رویکرد را در پیش بگیرد. پایه های اساسی یک زندگی رضایت بخش ازنظر مدرسه زندگی شامل سوالات زیر است:

  • چگونه شغل رضایت بخشی داشته باشیم؟
  • گذشته فردی ما چگونه در زندگی حال ما تاثیر می‌گذارد؟
  • چگونه روابط خوبی با دیگران برقرار کنیم؟
  • روابط احساسی و عاطفی خود را چطور مدیریت کنیم؟

آلن دوباتن کیست؟

آلن دوباتن نویسندۀ مشهور سوئیسی است که در انگلستان زندگی می‌کند. کتاب‌های او موضوعات بسیاری را دربرمی‌گیرد که همۀ آن‌ها بر محور ارتباط فلسفه با زندگی روزمره است. «جستارهایی درباب عشق»، کتابی که موجب شهرت او شد، بیش از دومیلیون نسخه به فروش رفت. دوباتن در سال ۲۰۰۸ «مدرسۀ زندگی» را بنا نهاد که تلاشی برای ارائۀ شیوۀ جدیدی از آموزش بود.

دوباتن نویسنده مهمی است به طوری که جامعه آماری بالایی از مخاطبان عاشق کتاب‌هایش هستند؛ فرقی نمی‌کند که یک روشن فکر با سلایقی خاص باشید یا یک مخاطب عام معمولی که از خواندن کتاب های خوب لذت می‌برد، در هر حال آلن دوباتن نویسنده‌ای صاحب سبک در عصر خویش است. 

آلن دوباتن کیست

علاوه بر کتاب پرفروش «جستارهایی درباب عشق»، کتاب‌های دیگری همچون «تسلی بخشی های فلسفه»، «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند» در زمره کتاب‌های پرفروش کتاب فروشی های ایرانی قرار دارد.

برخی از اندیشه‌های سودمند آلن دوباتن در مورد زندگی

آلن دوباتن به صورت جدی خودش را به بهبود کیفیت زندگی از طریق اندیشیدن و فلسفه متعهد می‌داند و در همین راستا در کنفرانس های پربیننده زیادی سراسر جهان، در مورد باورهای خود با مردم صحبت می‌کند. شاید عقاید این نویسنده دوست داشتنی، کمی از باور رایج موجود در جامعه فاصله داشته باشد، اما مطمئناً در هرکدام نکته ای است برای بهتر زندگی کردن.

در عصر اینستاگرام دنیای مدرن، رمانتیک بودن نابودتان می‌کند

خیلی‌هایمان می‌دانیم زندگی آدم‌ها به شادی و طراوتِ صفحه‌های اینستاگرامشان نیست. با این‌حال، مگر می‌شود جلوی آرزوها را گرفت؟ مگر بهتر نیست که به‌جای صبح تا شب کار کردن، دور دنیا سفر کنیم و خوش بگذارنیم؟ شاید مسئله همین است. اینکه لذت‌ها را کجا باید پیدا کرد؟ در همراهی با چه کسانی؟ در تقلید از کدام نوع سبک‌زندگی؟ آلن دوباتن می‌گوید شاید این لذت‌هایی که دنبالشان می‌گردیم، در همین تجربه‌های معمولی پنهان شده باشند. در واقع بسیاری از باورهای ما در مورد عشق نادرست هستند. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این دیدگاه ها اشتباه به مقاله ایدئولوژی رمانتیک ها چطور عشق را نابود کرد مراجعه کنید.

کمی بدبینی راه حلی مناسب برای داشتن یک زندگی خوب است

آیا شما هم جزو افرادی هستید که به قانون جذب باوری قبلی دارید و گمان می‌کنید راه رسیدن به یک زندگی رضایت بخش در افکار مثبت و خوبی های زندگی پنهان‌اند؟ بد نیست که به این شیوه از زندگی نگاهی دیگر بیاندازید.

باورهای رایج در جامعه به ما می‌گوید که جامعۀ خوب، جامعه‌ای است که اکثریتِ مردمِ آن خوش‌بین باشند. اما آلن دوباتن، که شهرتش بیشتر به تلاش برای واردکردن فلسفه به زندگی روزمره برمی‌گردد، دقیقاً برعکس فکر می‌کند. او معتقد است بدبینیِ عمیقْ عنصر اصلی بقای هر جامعۀ خوبی است. دوباتن می‌گوید در دل بدبینی ایده‌ای نهفته است که اگر به‌صورت بی‌رحمانه‌ای آن را بپذیریم، ممکن است اتفاقات عجیبی بیفتد. پیامد طولانی‌مدت چنین ایده‌ای جامعه‌ای خواهد بود که به‌نحو متناقض و شگفت‌آوری، مردمانی بانشاط‌تر، منطقی، نجیب و عاقل خواهد داشت. به عنوان مثال، فلسفه نیچه به طرز شگفت اوری بدبینانه ولی تسلی بخش است.

اگر می‌خواهید در عشق ناکام شوید، رمان عاشقانه زیاد بخوانید!

اگر در زندگی‌تان عاشق شده باشید، بی‌تردید این جملۀ خفت‌بار را بارها از پدر و مادر یا دوستانتان شنیده‌اید که «عشق و عاشقگی مال تو کتاب‌ها و فیلم‌هاست». آلن دوباتن، معتقد است این جمله خالی از حقیقت نیست. در واقع، بسیاری از رمان‌ها و فیلم‌هایی که به مسئلۀ روابط عاشقانه پرداخته‌اند، از بسیاری از مهم‌ترین جوانب زندگی غفلت کرده‌اند: از کار، خستگی، بچه‌ها، روزمرگی و…

در مقابل، داشتن دیدگاه ای واقع گرایانه تری نسبت به عشق انتخاب بهتری است چراکه به ما را با سختی های زندگی آشنا می‌کند و به ما می‌فهماند که زندگی کردن با کسی که درست مانند خودمان با سختی های زندگی دست و پنجه می‌زند، کار هر کسی نیست.

از برج عاج فلسفه تا کسب و کارهای سعادت بخش!

فلسفه و کسب‌وکار امروزه ربطِ چندانی با هم ندارند، اما کسب‌وکار می‌تواند خیلی چیز‌ها از فلسفه بیاموزد؛ چرا که هدفِ کسب‌وکار هم مثلِ فلسفه، نهایتاً افزایش خوشبختیِ انسان‌هاست. درکِ اقتصاد از خوشبختی معمولاً بسته و محدود است و فلسفه می‌تواند این نقصان را تاحدودی برطرف کند. دوباتن خود یک نمود عینی برای این دیدگاه است. او از تحصیل کناری گیری کرد تا بتواند وقت خود را صرف بهبود زندگی مردم کند و برای اینکار از آموزه های فلاسفه نامدارای همچون نیچه، شوپنهاور، سقراط و اپیکور الهام گرفته است. اولین قدم برای برپا کردن یک کسب و کار بر پایه فلسفه، آشنا بود با آن است؛ اینکه بتوانید درک کنید دانستن فلسفه چطور باورهای اشتباه شما را از بین ببرد

خواندن اخبار روز، یعنی پاک کردن خاطرات خوش زندگی!

تولید و تبادل اخبار لازمۀ دموکراسی است، اما این سیل اطلاعات می‌‌تواند راه را برای دیکتاتوری هموار سازد. امروزه دیگر لازم نیست دیکتاتورها اطلاعات را سانسور کنند بلکه، با انتشار سیل اخبار غیرمرتبط به هم، نیاز آنان به ازبین‌‌بردن فهم سیاسی شهروندان تأمین می‌‌شود. آلن دوباتن از تأثیر حجم انبوه اخبار سخن می‌‌گوید. وقتی شروع به خواندن اخبار روز می‌کنید، توجه شما از معجزات و زیبایی های زندگی سلب می‌شود.

مدرسه زندگی آلن دوباتن چیست؟

مدرسه زندگی آلن دوباتن می‌خواهد تبدیل شود به دانشگاهی برای زندگی؛ مدرسه‌ای که با وجود احساس نیاز زیاد، هیچ گاه وجود نداشته است. این مدرسه بر پایه آموزه‌ها علوم انسانی (مانند فلسفه، ادبیات، روان شناسی و هنرهای بری) بنا شده است. آشنا شدن با مدرسه زندگی می‌تواند نقطه عطف بزرگی برای شما باشد چراکه از طریق آن با نظرات و آموزه هایی مواجه می‌شوید که به انگیزه کافی را برای حل مشکلات  به شما بدهند.

مدرسه زندگی آلن دوباتن در لندن

بخش زیادی از استقبال و محبوبیت مدرسه زندگی آلن دوباتن به دلیل بکارگیری روش های ساده در حل مشکلات پیچیده زندگی است. برای گرفتن مشاوره، مرکز اصلی این مدرسه در لندن قرار دارد و مراجعان می‌توانند به کلاس‌های حضوری بروند و درس زندگی بگیرند. اما نیازی نیست نگران باشید چراکه حتی اگر در ایران باشید هم می‌توانید با استفاده از کتاب‌ها و ویدئوهای مدرسه زندگی در اینترنت، شروع به کندوکاو زندگی خود کنید.

کتاب های مدرسه زندگی

اگر اهل مطالعه هستید و دوست دارید کتاب هایی بخوانید که در عین اینکه از آن لذت ببرید، چیزی ارزشمند از آن بیاموزید، خواندن کتاب های زیبا و ناب مدرسه زندگی پیشنهاد خوبی است. این کتاب ها را می‌توانید به دو نوع تهیه کنید.

مجموعه کتاب‌های زیبای مدرسه زندگی توسط نشر هنوز در ایران منتشر می‌شوند. این کتاب ها با عنوان هایی جذاب و بسیار جالب در کتاب فروشی های شهر جا خوش کرده اند. در واقع خیلی سخت است که چشمتان به عناوینی همچون «چگونه از تنهایی لذت ببریم» « چطور سلامت عاطفی داشته باشیم» و «چطور جهان را تغییر دهیم» بیافتد و شما مجبور نشوید کتاب را باز کنید و نگاهی به محتوای آن بیاندازید.

کتاب های مدرسه زندگی آلن دوباتن نشر هنوز

ویدئوهای مدرسه زندگی

اگر دوست دارید با مدرسه زندگی با روش های دیگری آشنا شوید و وقت زیادی را در فضای اینترنت می‌گذرانید، تماشا کردن ویدئوهای هیجان انگیز مدرسه زندگی با آن انیمیشن های خارق العاده و چشم نواز به همراه صدای خود آلن دوباتن، یکی از بهترین تجربه های شما در دیدن ویدئوهای آموزشی خواهد بود. البته این ویدئوها در کانال School of Life در یوتیوب قرار دارد. اگر زبان انگلیسی خوبی دارید دیدن ویدئوهای مدرسه زندگی را حتی بیشتر به شما توصیه می‌کنیم. (برخی از ویدئوهای پربیننده مدرسه زندگی دارای زیرنویس فارسی نیز هستند)

مدرسه زندگی آلن دوباتن چطور زندگی شما را متحول می‌کند؟۱ min read
4.2 (84.21%) 19 votes

آنا ابنادی

نوشتن در باب زندگی و پیچیدگی‌هایش یکی از زیباترین و در عین حال دشوارترین کارهاست. شگفت‌انگیز است که بتوانی در یک مدرسه که هدفش بهبود زندگی فردی است بنویسی.

2 نظر

  • سلام من کتاب جستارهایی در باب عشق آلن دوباتن رو خوندم و واقعاً کتابش رو دوست داشتم. یک جورایی از فضای غیرواقعی فیلم های عاشقانه به دوره و اون چیزی رو به خواننده میفهمونه که واقعیت داره. واقعا ایده قشنگیه یک مدرسه زندگی داشتن. خیلی باحاله این دو باتن!

    • بله کتاب جستارهایی در باب عشق یکی از بهترین کتاب های دوباتن هستو توصیه میکنم کتاب تسلی بخشی های فلسفه از همین نویسنده رو هم بخونید.